yolHaziran 1915, Giresun Meydanda 200 kişilik Ermeni kadın ve çocuktan oluşan kafile, eşyaları ortada, başlarında Osmanlı inzibatı ile bekleşmektedir. Kırk yaşın üzerindeki Hayganuş bir daha belki göremeyeceği denizde elini yüzünü yıkamaktadır. Bu iş yıllarca önce bir deniz kazasında kaybettiği kocasının cesedinin bulunmamasından sonra her gün yaptığı bir ritüeldir. Bu nedenle bir kavanoza su doldurup onu kızı Suzan’a emanet eder.

Katırcı Salim göç ettirilecek bu insanları Halep’e götürmek için ihaleye katılacaktır. Ancak fitneci bir katırcı, onun özel hayatını dedikodu konusu yaptığı için Salim ve Ahmet, kafilenin arasına karışan Murat’ı aramaktadır. Ahmet kovalamaca sırasında Suzan’ı görür ve ondan etkilenir. Suzan da Ahmet’ten etkilenir. Salim tehcir edilecek olanları Murat götürmesin diye ihalede elinden geleni yapar. Salim ihaleyi kazanır ve kervan yola çıkar.

Savaş, yolları tekinsizleştirmiştir. Yol dağlara doğru yükseldikçe sıkıntı artmakta; çocuklar, hamile kadınlar basıncın azalması yüzünden istifra etmekte ve kulak ağrısı çekmektedir.

Yağmur yağmaya başlar. Suzan çamur patikadan kayar sürekli onu takip eden Ahmet, kendini Suzan’ın ardından bırakır. Sarmaş dolaş düşerken bir dal sayesinde kurtulurlar ve atılan urganla yukarı çıkarlar. Suzan kendisine emanet edilen kavanozu düşürmüştür. Suzan’ın annesi Hayganuş, hem kavanozun kırılmasına hem de bu duruma çok sinirlenir. Kızının bir Müslüman gence olan ilgisi karşısında olay çıkarır. Katırcı Salim de emanetin teslim alındığı gibi iadesi şartını bozabilecek bu duygusallığı hoş göremez ve Ahmet’e çok sert davranır. İki taraflı baskıya rağmen, Ahmet ve Suzan duygularına gem vurmazlar. Daha temkinli davranarak ilişkilerini sürdürürler.

Yolculuk boyunca bazen iklim şartlarından bazen yol şartlarından çeşitli zorluklar yaşarlar. Rutubetli bir bölgeden kuru ve sıcak bir bölgeye yapılan yolculuk kadın ve çocukları zor durumda bırakır. İhaleyi kazanamayan Murat, onları yol boyunca adeta takip etmektedir. Bazı yerlerde kafile çetelerle karşılaşır. Salim’in dirayeti sayesinde bu badirelerden kurtulurlar. Ancak kafiledeki hamile kadınlardan biri sorunlu bir doğum gerçekleştirir. Bir yandan eşkıyalar bir yandan hastalıklar kafiledekilerin direncini kırar.

Bu zorlu yolculuk herkesi yormuş, sinirleri germiştir, şartlar her an aleyhlerine işlemektedir. Bütün bu güçlükler Salim’i yıldırmamaktadır ama hedefe ulaşmak  gittikçe güçleşmektedir.